Pierwszy rok działania Punktów Informacyjno-Doradczych dla obywateli państw trzecich
2019-10-22

22 października 2019 roku mija rok od uruchomienia w Krakowie i Nowym Sączu Punktów Informacyjno-Doradczych dla obywateli państw trzecich. Punkty utworzone zostały w ramach realizowanego przez Wojewodę Małopolskiego projektu pn. „Małopolska przyjazna cudzoziemcom – wsparcie w integracji i adaptacji obywateli państw trzecich”. Projekt współfinansowany jest z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

W tym czasie z usług Punktów skorzystało prawie 4500 osób z 89 państw. Punkty świadczą kompleksową pomoc i wsparcie dla obywateli państw trzecich m.in. w kwestiach administracyjnych i prawnych, np. legalizacji pobytu, legalnego zatrudnienia, świadczeń socjalnych, emerytalnych, pracowniczych, a także spraw administracyjnych napotykanych przez obywateli państw trzecich w codziennym życiu w Polsce. 

W Punkcie Informacyjno-Doradczym w Krakowie na zainteresowanych czekają konsultanci ze znajomością języka ukraińskiego, rosyjskiego, angielskiego oraz migowego (polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego). W Punkcie w Nowym Sączu można skorzystać z pomocy w języku ukraińskim i angielskim.

W obydwu Punktach można również uzyskać pomoc prawnika: 

- w Krakowie w poniedziałki w godz. 8.00-11.30, w środy i piątki w godz. 7.30-15.30,

- w Nowym Sączu podczas dyżurów – informacja o terminach dyżurów zamieszczana jest na stronie internetowej projektu oraz na tablicy ogłoszeń w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu.

Jak uzyskać pomoc? 

1. Kontakt osobisty:

- Kraków, ul. Basztowa 22 – zapraszamy w poniedziałki od godz. 8.00 do godz. 18.00, od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.30; 

- Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52, pokój 28-29 – zapraszamy w poniedziałki od godz. 10.00 do 18.00, od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.30. 

Codziennie w godzinach pracy Urzędu pracownicy Punktu pełnią również dyżur w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, ul. Przy Rondzie 6, gdzie oferują pomoc polegającą na weryfikacji poprawności wniosków pobytowych. 

W poniedziałki w godz. 13.00-17.00 zainteresowani mogą nas spotkać również w siedzibie polsko-ukraińskiej Fundacji Zustricz, przy ul. Karmelickiej 34/100. 

Współpracujemy również z uczelniami wyższymi w ramach organizowanych przez nie spotkań ze studentami zagranicznymi. 

2. Uruchomiliśmy specjalną infolinię informacyjno-doradczą: tel. 12 426 90 01 oraz adres e-mail: fami@muw.pl 

Infolinia jest czynna w poniedziałki od godz. 10.00 do godz. 18.00, od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.30. Obsługiwana jest przez pracowników Punktu Informacyjno-Doradczego w Krakowie w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. 

Zachęcamy również do korzystania z usług mobilnych, świadczonych poza siedzibą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Nasi konsultanci oferują wsparcie w miejscach/instytucjach, w których potrzebna będzie bezpośrednia pomoc w załatwieniu sprawy. 

Opracowaliśmy również miniporadniki z najbardziej przydatnymi informacjami związanymi z pobytem w Polsce. Miniporadniki w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim oraz w języku polskim dostępne są tutaj: https://malopolska.uw.gov.pl/mpc/poradnik.html

Więcej informacji na temat projektu realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć tutaj oraz w mediach społecznościowych. 

Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do korzystania ze wsparcia Punktów Informacyjno-Doradczych.


Fami_www
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj