O środkach rządowych na drogi samorządowe, osuwiska i dla kół gospodyń wiejskich
2018-12-15
Fundusz Dróg Samorządowych, środki rządowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i wsparcie finansowe dla kół gospodyń wiejskich – to główne tematy czwartkowej rozmowy z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem w Radiu Kraków.

– To rzeczywiście duża zmiana, jeśli chodzi o dystrybucję środków z rządu do samorządu na remonty oraz inwestycje dróg powiatowych i gminnych. To przełom – ustawa, która weszła w życie 5 grudnia daje duże możliwości pozyskania środków przez samorządy, ale nie zamyka tego w cyklu rocznym – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Rozmowa dotyczyła również naboru zadań na 2019 rok z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jak zaznaczył wojewoda, Małopolska jest regionem, w którym szczególnym zagrożeniem są osuwiska. Dzięki rządowemu wsparciu można będzie dokonać ich stabilizacji, a w dalszej kolejności przystąpić do remontu dróg, które z tego powodu były narażone na uszkodzenia.

Rozmawiano także o kołach gospodyń wiejskich.

– Naszą wspólną troską powinno być ocalenie kół gospodyń wiejskich, które utrzymują i przekazują kolejnym pokoleniom bogactwo tradycji. Są ostoją dziedzictwa, jeśli chodzi o stroje ludowe, potrawy danego regionu, śpiew, gwarę. Kto jest sobie w stanie wyobrazić dożynki gminne bez nich? Dlatego pojawiła się ustawowa inicjatywa sformalizowania zasad tworzenia kół gospodyń wiejskich, ich rejestracji, funkcjonowania, a także dofinansowania. To jest perspektywa dużej stabilizacji finansowej dla kół. (…) I tu znowu mamy takie koło ratunkowe, które rzuca strona rządowa, wspierając samorządy, a przede wszystkim koła gospodyń wiejskich – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20181207 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj