Wicewojewoda Józef Gawron na tradycyjnych dożynkach
2018-08-12
Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić – Jan Paweł II.

Sierpniowa niedziela obfitowała w tradycyjne wydarzenia w Małopolsce. Wicewojewoda małopolski Józef Gawron brał udział w dożynkach gminnych w Lipnicy Murowanej, w gminie Dębno, w gminie Wietrzychowice oraz w gminie Tarnów.

Rolnikom dziękuję za ten trud i życzę, żeby dzięki swojej pracy mogli zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom. Życzę, aby ta ciężka praca na roli przynosiła także satysfakcję i aby zapewniała bezpieczeństwo polskim rodzinom. Szczęść im Boże – mówił wicewojewoda podczas dożynek w gminie Dębno.

Piękne wieńce oraz korowody dożynkowe dowodziły radosnej atmosfery.

Dożynki to święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. Choć dziś może przyjmować inne nazwy to jest to dzień, w którym rolnik świętuje szczęśliwe zakończenie żniw. Wieńce dożynkowe są symbolem dziękczynienia Bogu za okazane łaski i zebrany urodzaj.

Tradycję tak piękną, jak dożynki, należy kultywować, by przyszłe pokolenia potrafiły doceniać trud pracy rolnika – podkreślał wicewojewoda.

W tym szczególnym dniu podkreśla się znaczenie chleba, który staje się owocem pracy serc i rąk ludzkich z zebranych płodów rolnych.

Bogaty program artystyczny w każdej z gmin odnosił się do czasów staropolskiej kultury, nawiązując za pomocą symboli do tamtych lat. Dzięki występom zespołów ludowych wszyscy zgromadzeni mogli usłyszeć tradycyjne pieśni. W tym dniu radość rolników z zakończenia niełatwego sezonu zbioru udzielała się wszystkim uczestnikom dożynek.
20180813 dozynki wice 120180813 dozynki wice 220180813 dozynki wice 320180813 dozynki wice 420180813 dozynki wice 5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj